© Copyright 2016 Forum Media Polska sp. z o.o.

Co nas wyróżnia?

 • Mitochondria. Odżywianie na poziomie komórkowym.  // mgr Alicja Brodowiak
 • Otyłość a zaburzenia hormonalne u kobiet.  // lekarz med. Sebastian Małek
 • Kandydoza – problem cywilizacyjny? // dr n. med. Daniela Kurczabińska-Luboń
 • Nootropiki – substancje stymulujące aktywność mózgu. // psychodietetyk Julia Cichaczewska
 • Nutrigenetyka, nutrigenomika.
 • Żywienie jest jak buty – ta sama para nie pasuje na każdą stopę // prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska
 • Nietolerancja laktozy. Mleko jako sprawca dolegliwości żołądkowo-jelitowych. // dr Angelika Kargulewicz
 • Dieta eliminacyjna w leczeniu nadwrażliwości pokarmowej typu III
  // mgr Karolina Karabin, mgr Marta Grabowska
 • Interpretacja wyników badań laboratoryjnych - część IV – markery nowotworowe, genetyczne podstawy onkogenezy, dieta w prewencji chorób nowotworowych // mgr Monika Gackowska
 • Mikroflora jelitowa dziecka i jej znaczenie w profilaktyce chorób // dr n. biol. Patrycja Szachta
 • „Próg leucynowy” oraz optymalna dawka białka w posiłku // dietetyk sportowy Tadeusz Sowiński
 • Analiza składu ciała BIA/BIVA
 • Postępowanie żywieniowe w zaburzeniach lipidowych // dietetyk kliniczny Joanna Grzymisławska
 • Dieta to nie wszystko – co pomaga w prowadzeniu pacjenta z nadwagą? // mgr Anna Słomkowska
 • Właściwa podaż tłuszczów w zespole metabolicznym // dr n. med. Lucyna Pachocka
 • Stewia Rebaudiana – słodycz prosto z natury // dietetyk i trener personalny dr Łukasz Ho Thanh
 • Śniadanie bez sztucznych dodatków
 • Czy dieta może opóźnić proces starzenia i zmniejszać ryzyko pojawienia się chorób? // dr n. med. Magdalena Krzyczkowska-Sendrakowska
 • Prawdziwa woda mineralna // Jolanta Dudek-Sidor
 • W ziołach siła – lecznicze właściwości roślin zielarskich // mgr Klaudia Malikowska
 • Młody jęczmień – tajemnicza trawa o domniemanych walorach zdrowotnych // dr Angelika Kargulewicz, mgr Iwona Wierzbicka
 • Superfoods: Aloes – sukulent o leczniczych właściwościach // mgr Iwona Wierzbicka
 • Syndrom zmęczonych nadnerczy // mgr Iwona Wierzbicka
 • Właściwości i zastosowanie oleju konopnego, czarnuszkowego i krokowego // dietetyk kliniczny Anna Chrzanowska

PRZEPISY

 • Duszony dorsz na zielonej chmurce z pastą z pieczonego czosnku
 • Babeczki bezglutenowe z polentą jaglaną i sezonowymi owocami

nowoczesnych i inteligentnych rozwiązaniach dla miasta

dobrych praktykach w ramach tzw. „smart city”

przyjaznej zieleni miejskiej

zaletach małej architektury

utrzymaniu czystego powietrza w mieście

Bartosz Dominiak - Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w Collegium Civitas. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy w instytucjach publicznych zarówno centralnych (Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Zdrowia), jak i samorządowych (Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd m.st. Warszawy). Specjalizuje się w problematyce PR i komunikacji zewnętrznej, szczególnie z wykorzystaniem nowych mediów. Od 2015 roku prowadzi blog Warsaw Smart City.

Stawiamy na:

dobre praktyki

wiedzę i pomysły cenionych specjalistów

sprawdzone rozwiązania w obszarze przestrzeni miejskiej

Piszemy o: 

innowacyjnych narzędziach i materiałach, wykorzystywanych dla miasta i jego mieszkańców

nowatorskich pomysłach na rozwój przestrzeni w mieście

Jedyne czasopismo, które łączy pasję, pomysły
 i wiedzę specjalistów 
dla:

urzędów miast, gmin
i powiatów

zakładów utrzymania zieleni miejskiej

przedsiębiorstw gospodarki komunalnej

architektów i architektów krajobrazu

inżynierów budowlanych

deweloperów

szkółkarzy

wykonawców zieleni miejskiej

firm branżowych zajmujących się pielęgnacją terenów miejskich

spółdzielni mieszkaniowych

W aktualnym numerze:

Zieleń przy nowych osiedlach – droga fanaberia czy estetyczna konieczność – Kasper Jakubowski
Coraz większe znaczenie przy nowo powstających osiedlach mieszkaniowych ma zagospodarowanie ich otoczenia i sposób zaprojektowania zieleni. Zieleń generuje koszty w założeniu i utrzymaniu, ale też stanowi najlepszą wizytówkę inwestycji deweloperskich. Nawet najbardziej efektowne rozwiązania architektoniczne nie przykryją źle zaprojektowanej zieleni w otoczeniu. I odwrotnie, starannie i znakomicie zakomponowana roślinność może sprawdzić się i wpłynąć na pozytywny odbiór bardzo przeciętnych architektonicznie zespołów budynków.

Piszą dla nas

Tomasz Kulisiewicz - Zastępca Dyrektora, Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem. W latach 1969-1974 studiował informatykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Budapeszteńskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Od 2005 r. analityk wiodący w firmie Audytel, od 2012 r. współpracownik Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem, firmy Disruptive Concepts oraz zespołów badawczych kilku uczelni warszawskich.

Maciej Andrzejewski - Absolwent Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, zrealizowana rozprawa doktorska w dyscyplinie Transport; członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych oraz Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; specjalizuje się zawodowo w tematyce silników spalinowych i transportu, w szczególności ekologii w transporcie, ekologicznej eksploatacji pojazdów, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej (tzw. eco-driving), a także w emisji szkodliwych zanieczyszczeń z pojazdów do atmosfery.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone - Od 10 lat realizuje hydroizolacje dachów płaskich i tarasów membraną EPDM i zajmuje się dachami zielonymi, konsultuje projekty, realizuje zielone dachy, współpracuje ze środowiskiem naukowym przy projektach innowacyjnych dla branży. Autor publikacji popularyzujących tematykę dachów zielonych oraz licznych publikacji na temat antykorzennych hydroizolacji EPDM. Prelegent na konferencjach związanych z tą tematyką. Współzałożyciel i koordynator Grupy Merytorycznej Dachy Zielone w ramach Stowarzyszenia DAFA. Jeden z inicjatorów wydania w Polsce „Wytycznych dla dachów zielonych” FLL. Aktywnie uczestniczył w pracach Zespołu Redakcyjnego DAFA opracowującego pierwsze polskie wydanie wytycznych Zespołu Redakcyjnego DAFA opracowującego pierwsze polskie wydanie wytycznych.

Kasper Jakubowski - architekt krajobrazu, aktywista miejski, doktorant w Instytucie Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Współpracuje z NGOs, członek zarządu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), redaktor i współtwórca portalu swietostworzenia.pl, wiceprzewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego (KDO) ds. Środowiska w Krakowie. Od 8 lat stale współpracuje z poznańską pracownią projektową APA w zakresie projektowania i nadzoru nad wykonawstwem terenów zieleni, rewaloryzacji historycznych założeń ogrodowych, inwentaryzacji dendrologicznych, ekspertyz krajobrazowych. Zajmuje się tematyką ekologii miasta, zakładania nowoczesnych ośrodków edukacyjnych, innowacyjnych rozwiązań w udostępnieniu ekosystemów miejskich, przyrodniczych kierunków zagospodarowania nieużytków urbanistycznych. Autor licznych publikacji związanych z tą problematyką, prelegent na konferencjach polskich i międzynarodowych.

Kompleksowość

jako jedyni piszemy zarówno o zieleni miejskiej, jak i o architekturze, nowoczesnych rozwiązaniach dla miasta oraz sprawdzonych narzędziach i pomysłach służących rozwojowi miast.

Nowoczesne źródło wiedzy

skupiamy się na innowacyjnych technologiach w sposób praktyczny, bez niepotrzebnej teorii, dając Państwu sprawdzone pomysły.

Najbardziej rzetelne informacje

nasi autorzy to cenieni eksperci w zakresie rozwiązań dla przestrzeni miejskiej.

Zamawiam profesjonalny kwartalnik:

Współpracujemy z:

Zapraszamy do współpracy: Sandra Pruss 
603-155-378 
sandra.pruss@forum-media.pl

Patronat medialny:

Poznaj pierwsze w Polsce praktyczne czasopismo, które wyposaży Cię w aktualną wiedzę z zakresu planowania i utrzymania przestrzeni miejskiej.

Biofilia w mieście - Piotr Tryjanowski, Patrycja K. Kwiatkowska
Presja na przyrodę dotyka wszystkich ekosystemów kuli ziemskiej. Coraz trudniej znaleźć dzikie ostępy, za to przybywa mocno przekształconych obszarów. Gdybyśmy mieli wskazać te najbardziej sztuczne, zabetonowane przestrzenie, wybór z pewnością padłby na miasta. To w nich żyje już ponad połowa ludzkości, a migracja z obszarów wiejskich do miast i tworzenie metropolii stale przyspiesza. Ludzie w poszukiwaniu pracy, wygód życia czy wreszcie uciekając przed prześladowaniami i nędzą, wybierają miejskie życie.


Park szyty na miarę - Agnieszka Skóra
Gęsta tkanka miejska, wypełniona ściśle zabudową, nie stanowi żadnej przeszkody dla zakładania nowych terenów zieleni. Świadczy o tym idea parków kieszonkowych, którą z powodzeniem wdrożono w Nowym Jorku, Kopenhadze i Londynie. Teraz nadszedł czas także na polskie miasta. Pierwsze takie realizacje planowane są właśnie we Wrocławiu i Łodzi.

Perspektywy ogrodnictwa miejskiego Krzysztof Mielicki
Przewiduje się, że do 2050 r. ok. 80% ludności świata będzie mieszkało na terenie wielkich miast i aglomeracji. Czy oznacza to dla naszej cywilizacji odcięcie się od środowiska naturalnego i życie w szklanych domach w izolacji od przyrody? Absolutnie nie! Wraz z rozwojem technologicznym zmienia się nasz styl życia i powinniśmy wypracować metody skutecznej i korzystnej dla obu stron koegzystencji z przyrodą.

Ochrona zieleni miejskiej w świetle zmian w ustawie o ochronie przyrody - Katarzyna Biejat
W ciągu ostatniego roku wiele ustaw, w tym ustawa o ochronie przyrody, uległy nowelizacjom, diametralnie wpływającym na los zieleni, w szczególności drzew. Jakie zmiany są najistotniejsze z punktu widzenia ochrony zieleni w miastach? Które zmiany są najbardziej odczuwalne? Jakie kompetencje mają w tej chwili urzędnicy, których zadaniem jest zarządzanie zielenią miejską?

Znaczenie powietrza dla prawidłowego rozwoju korzeni drzew i krzewów w warunkach miejskichJanusz Mazurek
Stan fitosanitarny oraz struktura drzew zawsze stanowią odzwierciedlenie „zdrowia gleby”. Pojęcie to już od jakiegoś czasu zastępuje powszechnie stosowane terminy, takie jak „jakość gleby” czy też „żyzność gl eby”, których znaczenie w dość abstrakcyjny sposób uwzględniało przede wszystkim zasobność gleb w składniki pokarmowe i zostało ukształtowane głównie przez pryzmat gospodarki żywnościowej.

Jak uchronić przestrzeń miejską od nadmiernej emisji zanieczyszczeń - Maciej Andrzejewski
Wraz z nadejściem jesieni, a tym samym obniżeniem się temperatury, ponownie rusza sezon grzewczy. Z niepokojem patrzymy więc na ja kość powietrza, którym przyjdzie nam oddychać, zwłaszcza przez najbliższe kilka miesięcy. Zastanówmy się zatem, jak w ciągu całego roku możemy oddziaływać na ograniczenie wszelkiej emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności toksycznych cząstek stałych.

Zarządy zieleni miejskiej – sposób na zielone miasto? Katarzyna Biejat
Wraz ze wzrostem zainteresowania mieszkańców jakością przestrzeni publicznej zwracamy coraz większą uwagę na otaczającą nas zieleń. Czy powstające w wielu polskich miastach ZZM-y przyczynią się do ich zazielenienia?

Dobre praktyki w zagospodarowaniu terenów zieleni. Jak modelowo przeprowadzić inwestycję na terenie zadrzewionym Dominika Krop-Andrzejczuk, Aleksandra Gierko
Dorosłe drzewa są nieocenionym zasobem, dlatego nadrzędnym celem niejednej inwestycji powinno być uniknięcie konieczności ich wycinki. Zieleń pełni wiele usług ekosystemowych, które są nie do przecenienia – są to m.in. redukcja prędkości wiatru czy zapylenia, obniżanie temperatury otoczenia. Zachowanie dużych drzew na działce jest wyzwaniem, które warto podjąć.

Rewaloryzacja terenów nadrzecznych Górnej Haweli w Berlinie – Aleksandra Gierko
Rozwój Berlina, jak wielu innych europejskich miast, związany jest z drogami wodnymi. Rzeka Sprewa stała się głównym elementem kompozycji barokowego miasta. Te idee przetrwały w koncepcjach rozwoju urbanistycznego Berlina z początku XIX w. autorstwa urbanisty Karla Friedricha Schinkela i architekta krajobrazu Petera Josepha Lenné.

Ekopark  to nowe osiedle mieszkaniowe, galeria handlowa czy centrum biznesowe? Agnieszka Bukowska
Przez ostatnie lata coraz częściej określenie „park” używane jest jako „zielone zmiękczenie” dla działań komercyjnych, poprawiając tym samym wizerunek inwestycji, tj. galerie handlowe, osiedla, apartamentowce czy centra biznesowe. Często zdarza się, że niestety nie mają one nic wspólnego z pierwotną definicją.

Inspirujące miejsca – IGA Agnieszka Bocheńska– Niemiec
W pracy architektów krajobrazu inspiracje do projektów mogą znajdować się praktycznie wszędzie – w książkach dla dorosłych i dla dzieci, najbliższej przestrzeni czy też rozmowie z osobami kompletnie niezwiązanymi z branżą. Z pewnością w tej twórczej pracy ważne są wydarzenia umożliwiające wymianę doświadczeń czy też wskazujące nadchodzące trendy. Do takich wystaw zaliczyć trzeba Internationale Gartenausstellung (IGA) – wydarzenie, które powinno zagościć na liście każdego z projektantów przestrzeni.

Dlaczego warto inwestować w zielone biuro Alicja Kuczera
W każdym biurze, niezależnie od tego, czy jest zlokalizowane w nowoczesnym biurowcu dysponującym zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, czy w starszym budynku, który oferuje skromniejsze zaplecze techniczne, można podjąć szereg działań, które będą dbały jednocześnie o środowisko naturalne i o użytkowników biura.

Przepis na rewitalizację - Mateusz Nycek
W wielu miastach i samorządach na różnych etapach zaawansowania toczy się obecnie proces rewitalizacji. Jego „mapę drogową” i proceduralne ramy wytyczyła ustawa o rewitalizacji z dnia 9 października 20 15 r. Po dwóch latach jej funkcjonowania oraz obserwacji różnych elementów działań rewitalizacyjnych w poszczególnych miastach nakreślić można kilka praktycznych wskazówek, które sprawiają, że rewitalizacja staje się czymś więcej niż kolejnym, dodatkowym samorządowo-urzędniczym zadaniem.

Rola zielonej infrastruktury na terenach zurbanizowanych - Piotr Wolański

We współczesnych miastach zielona infrastruktura może pełnić wiele funkcji i zapewniać liczne korzyści. Aktualnie najbardziej akcentuje się jej znaczenie w procesach adaptacji do zmian klimatu i ochrony środowiska. Nie bez znaczenia jest też aspekt zdrowotny (walka ze smogiem i miejską wyspą ciepła), społeczny (integracja, poprawa jakości życia mieszkańców i odpowiedź na ich potrzeby) oraz ekonomiczny (stosunkowo tanie rozwiązania dające duże korzyści).

Olsztyn – smart city w krainie jezior Dorota d’Aystetten
Olsztyn jest stolicą Warmii i Mazur – regionu zwanego Krainą Tysiąca Jezior, a także stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Liczy ponad 170 tys. mieszkańców i należy do najważniejszych mi ast północno-wschodniej Polski. Jest siedzibą lokalnych władz oraz regionalnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym.

Budowa na miarę XXI wieku? „Nie” dla marnotrawstwa - Skanska Residential Development Poland
Powstaje pionierska inwestycja mieszkaniowa pod względem liczby ekorozwiązań – Jaśminowy Mokotów. To pierwsza w Warszawie budowa zasilana energią wiatrową. Pracują tu nie tylko inżynierowie i budowniczowie, lecz także ekolodzy, ornitolodzy i dendrolodzy. Wspólnie tworzą rozwiązania, dzięki którym lokalny ekosystem przetrwa w nowych warunkach, a nawet rozkwitnie.

Zieleń i design w mieście: 

Temat numeru: 

Utrzymanie terenów zielonych: 

Mała architektura: 

Nowoczesna infrastruktura: 

Inteligentne miasta: 

Krzysztof Mielicki - Architekt krajobrazu, którego ogrodnictwo pasjonowało od dziecka. Autor wielu artykułów, obecnie pracuje nad dwoma książkami jednocześnie. W czasie wolnym dużo podróżuje, co łączy sięz jego kolejną pasją, jaką jest fotografia.

Janusz Mazurek - Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Były pracownik Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Obecnie prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa w ochronie i nawożeniu roślin ogrodniczych. Nadzoruje również stan fitosanitarny kolekcji narodowych w arboretum w Wojsławicach. Jest autorem publikacji naukowych oraz licznych artykułów popularnonaukowych, a także wielu ekspertyz i raportów przygotowywanych dla zarządów zieleni miejskiej, starostw powiatowych, urzędów gmin i firm prywatnych.

Zaznacz produkty, które chcesz zamówić:

Podaj swoje dane:

Dane kontaktowe osoby zamawiającej:

Imię*
Nazwisko*
Email*
Telefon kontaktowy*
Stanowisko
Uwagi

Dane do faktury:

Kod pocztowy*
Ulica i nr domu/nr mieszkania*
Miejscowość*

Dane do faktury:

Firma*
NIP*
Miejscowość*
Ulica i nr domu/nr mieszkania*
Kod pocztowy*

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o.,
ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych . Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

* pola wymagane

Format czasopisma A4, 68 str., kwartalnik, 4 numery w ciągu roku, prenumerata płatna przelewem na podstawie faktury dołączonej do pierwszego numeru. Cena nie zawiera refakturowanych kosztów wysyłki. W celu zachowania ciągłości w doręczeniu czasopisma przedłużenie następuje automatycznie i nie wymaga składania oddzielnego zamówienia – wraz z ostatnim numerem prenumeraty zamieszczamy informację o kończącej się subskrypcji a w razie konieczności rezygnacji należy w przeciągu 14 dni od otrzymania ostatniego numeru przesłać rezygnację na adres bok@forum-media.pl.

W celu zachowania ciągłości w doręczeniu czasopisma przedłużenie następuje automatycznie i nie wymaga składania oddzielnego zamówienia – wraz z ostatnim numerem prenumeraty zamieszczamy informację o kończącej się subskrypcji a w razie konieczności rezygnacji należy w przeciągu 14 dni od otrzymania ostatniego numeru przesłać rezygnację na adres bok@forum-media.pl.